10 września 2019 r. w Urzędzie Miejskim w Krotoszynie podpisana została umowa na rewitalizację krotoszyńskiego Błonia.
W wyniku realizacji zadania poszerzona zostanie baza rekreacyjno-wypoczynkowa na terenie Krotoszyna, skierowana głównie do mieszkańców miasta, jak i do gości (obsługa turystów). W zamierzeniach Błonie Krotoszyńskie ma stać się łatwo dostępnym, głównym miejskim centrum rekreacji na świeżym powietrzu.
Zakres projektu obejmuje budowę szeregu obiektów rekreacyjnych, sportowych, kubaturowych, drogowych oraz sieci i instalacji doprowadzających media, zlokalizowanych na obszarze ok. 16,4 ha w okolicach Jeziora Odrzykowskiego oraz stadionu. Na terenie ośrodka będą odbywały się imprezy masowe.
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Instrumentów Finansowych wdrażanych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (pożyczka nie stanowiąca pomocy publicznej na realizacje projektów rewitalizacyjnych, Oś Priorytetowa 9: „Infrastruktura dla kapitału Ludzkiego”, Działanie 9.2 „Rewitalizacja miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych”, Poddziałanie 9.2.3.: „Rewitalizacja miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych - instrumenty finansowe”).
Projekt jest inwestycją wspólną realizowaną przez Miasto i Gminę Krotoszyn oraz w zakresie kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej sp. z o.o. w Krotoszynie, zgodnie z zawartym pomiędzy stronami porozumieniem.
Przedsięwzięcia drogowe:
- Droga łącząca ulice Spartańską, Sportową i Stawną.
Będzie to droga publiczna o szerokości jezdni 6 m. W części północnej zorganizowany zostanie parking dla osób korzystających ze stadionu. Przy polu biwakowym umiejscowiony będzie parking dla jego użytkowników. Wzdłuż ulicy powstanie chodnik o szerokości 1,5 m, w północnej i południowej części - ścieżka pieszo-rowerowa szer. 3,5 m. - Droga łącząca ulicę Dożynkową i zjazd do pola namiotowego.
Będzie to droga publiczna o szerokości jezdni 6,0 m o nawierzchni asfaltowej. - Powstanie ścieżka pieszo-rowerowa wokół jeziora Odrzykowskiego.
- Ul. Sportowa. Od strony północnej powstanie parking oraz zjazdy na teren imprez plenerowych. Od południowej strony ulicy Sportowej wybudowany zostanie ciąg pieszy o szerokości 2,5 m.
- Powstanie ciąg pieszo-jezdny do obsługi obiektów na terenie stadionu.
Przedsięwzięcia kubaturowe:
- Przebudowa części budynku RELAKS (Przystań Wodna). Wykonany zostanie remont pomieszczeń wraz z odnowieniem elewacji.
- Trybuna główna. Trybuna mieścić będzie pomieszczenia administracji, szatnie, toalety ogólnodostępne, magazyny oraz pomieszczenie gastronomiczne.
Przedsięwzięcia o funkcji sportowej:
- Boisko główne. Wykonana zostanie renowacja płyty głównej z montażem systemu zraszania i drenażu.
- Boisko treningowe. Wykonane zostanie boisko treningowe o nawierzchni ze sztucznej trawy z oświetleniem.
- Skatepark. Wykonany zostanie skatepark w technologii betonowej z oświetleniem.
- Tor rowerowy. Wykonany zostanie tor do jazdy ekstremalnej dla użytkowników początkujących i zaawansowanych z oświetleniem.
- Boisko do streetballu. Wykonane zostanie boisko do streetballu z oświetleniem, ogrodzeniem i wiatą, pełniąca funkcje szatni.
- Boisko do siatkówki plażowej. Wykonana zostanie boisko do siatkówki plażowej.
Przedsięwzięcia o funkcji rekreacyjnej:
- Istniejąca górka. Wykonana zostanie przebudowa istniejącej górki na stok saneczkowy z oświetleniem.
- Pole namiotowe. Wykonane zostanie pole namiotowe z oświetleniem parkowym; na jego obszarze zorganizowane zostaną również stanowiska dla samochodów typu camper oraz altana wraz z infrastrukturą towarzyszącą dla użytkowników pola.
- Plac zabaw. Wykonany zostanie plac zabaw przy ul. Sportowej.
- Siłownia zewnętrzna. Wykonana zostanie siłownia zewnętrzna przy ul. Sportowej.
Przedsięwzięcia związane z obsługą infrastruktury:
- Oświetlenie drogowe,
- Oświetlenie parkowe,
- Kanalizacja deszczowa,
- Kanalizacja sanitarna,
- Sieć wodociągowa,
- Kanalizacja sanitarna i wodociągowa (realizowane przez PGKiM),
- Sieć monitoringu,
- Sieć LAN,
- Elementy małej architektury,
- Zieleń.
Inżynier Kontraktu: Pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu dla zadania pn.: "Przystosowanie krotoszyńskiego Błonia do realizacji celów LPR" zostało powierzone firmie Komplet Inwest sp. z o.o. sp. k., ul. Mieszka I 39, 66-400 Gorzów Wlkp. Umowa na usługę nadzoru inwestorskiego opiewa na kwotę: 644.274,00 PLN (brutto).
Wykonawca robót: Wykonanie robót powierzono konsorcjum firm:
1. Alstal Grupa Budowlana sp. z o.o. sp. k. (lider konsorcjum), ul. Kwiatowa 23, 88-110 Jacewo (woj. kujawsko-pomorskie).
2. Alstal Development sp. z o.o. (partner konsorcjum), ul. Kwiatowa 23, 88-110 Jacewo.
Umowa opiewa na kwotę: 45 918 854,99 PLN (brutto).
Termin realizacji robót: 31.05.2021 r.