Krotoszyn utrzymuje szerokie kontakty z zagranicznymi miastami partnerskimi.
1986 r. - pierwsze kontakty z gminą Brummen (Holandia), z którą podpisano umowę o współpracy w 1989 roku. Obecnie współpraca dotyczy przede wszystkim grup zawodowych, jak: rolnicy, strażacy, pracownicy kultury, policja, urzędnicy i działacze samorządowi, a także sportowcy i osoby prywatne w kontaktach indywidualnych, a szczególnie dzieci i młodzież. Na praktyki do Holandii wyjeżdża młodzież krotoszyńskich szkół ponadpodstawowych. Pragniemy rozszerzyć kontakty o współpracę gospodarczą.
1992 r. - Krotoszyn podpisał umowę o współpracy z gminą Mejszagoła (Litwa). Współpraca ta na razie sprowadza się do pomocy naszym rodakom zamieszkałym na Litwie. M.in. organizujemy wypoczynek dla dzieci z Mejszagoły oraz doposażamy polską szkołę. Mamy nadzieję w przyszłości kontakty rozszerzyć o inne sfery działalności.
1994 r. - został podpisany dokument o partnerstwie wzajemnym i współpracy z francuskim miastem Fontenay le Comte. Współpraca ta dotyczy takich dziedzin jak: gospodarka, kultura, nauka i oświata, ochrona zdrowia, sport, turystyka oraz zarządzanie miastem.
1996 r. - podpisano umowę o partnerstwie ze związkiem gmin Dierdorf (Niemcy).
2007 r. - podpisana została umowa z gminą Bucak (Turcja).
2016 r. - Krotoszyn podpisał umowę o współpracy zmiastem Okinoshima (Wyspy Oki, Japonia).
Rok 2017 przyniósł podpisanie umowy partnerskiej z miastem Fonyód (Wegry).
Różnorodne formy współpracy prowadzą działające w Krotoszynie Towarzystwa Przyjaźni: Polsko-Holenderskiej, Polsko-Francuskiej, Polsko-Niemieckiej, Polsko-Tureckiej i Krotoszyn-Mejszagoła.
Prowadzona jest również współpraca przez inne podmioty, głównie z partnerami z Niemiec. Na przykład Liceum Ogólnokształcące w Krotoszynie utrzymuje partnerskie stosunki z Gimnazjum w Dierdorfie, Lions Club z bliźniaczym klubem Wienhausen, służba zdrowia z lekarzami z Dueren.
Krotoszyn jest otwarty na wszelkie kontakty. Szczególnie ma nadzieję rozwijać współpracę i partnerskie stosunki w sferze gospodarczej, oferując do wykorzystania grunty i obiekty, a także wysoko kwalifikowaną kadrę.
Międzynarodowa wieloletnia współpraca Krotoszyna zaowocowała nagrodami i wyróżnieniami, otrzymanymi przez miasto w ostatnich latach. W roku 2000 Krotoszyn otrzymał Dyplom Rady Europy, wręczony przedstawicielom samorządu w Strasburgu. Już rok później, 4 września 2001 roku, na krotoszyńskim rynku odbyła się uroczystość wręczenia władzom samorządowym Honorowej Flagi Rady Europy. 28 kwietnia 2005 Rada Europy postanowiła nas wyróżnić kolejnym stopniem przyznawanych przez siebie nagród, mianowicie Honorową Tablicą Rady Europy. Jej uroczyste wręczenie odbyło się w Krotoszynie 30 lipca 2005 roku.
Kliknij na rysunki poniżej, aby uzyskać więcej informacji o współpracy z danym miastem: